Felelős oktató: Kajner Péter
A fenntartható vidékfejlesztés alapjai I. kurzus keretében az őszi félévben a hallgatók megismerkednek a hazai mezőgazdaság és vidék alapvető problémáival és a fenntarthatóság felé való átmenethez szükséges stratégia főbb irányaival. Bemutatásra kerülnek azok a főbb akadályok is, melyek a kis- és közepes méretű családi gazdaságokra és ezek szövetkezésére támaszkodó, a fenntartható termelési módokat előnyben részesítő ökoszociális fordulat útjában állanak.
A kurzus szerves folytatásaként a tavaszi félév során a hallgatók kutatószemináriumon vesznek részt. A hazai vidékfejlesztés jó, illetve rossz példáit vizsgáljuk, minden félév során másikat. A terepi munka során több napos helyszíni interjúzásra kerül sor. A hallgatók kisebb csoportokban dolgozzák fel az eseteket. Megismerkednek a szereplőkkel, a kezdeményezés lényegével, erővonalaival. Mélyinterjúk készülnek a helyi gazdasági és társadalmi élet kiemelkedő szereplőivel, érintett hatóságokkal, önkormányzatokkal, helyi civilekkel és más érintettekkel. A munka eredménye egy tanulmány, amely összefoglalja a téma elméleti feldolgozásának tapasztalatait, a terepen végzett felmérések eredményeit, továbbá javaslatokat fogalmaz meg. A Seminararbeit schreiben lassen diákjaink segítenek a cikk megtervezésében.
Eredmények
- 2013-as kutatómunkánkról az A fenntarthatóság felé való átmenet jó példái Magyarországon című kötet számol be.
- 2015-ben a Borsodi-Mezőségben a földbérleti pályázatok hatását vizsgáltuk a helyi közösségre, aminek eredményeit ez az előadás tekintette át.
- 2016-ban Abán, illetve a Sárvíz-völgyében vizsgáltuk az éghajlatváltozás helyben érzékelhető hatásait és ennek hatásait a tervezésre.
- 2017-ben egy nógrádi kistelepülés, Terény kezdeményezéseit tanulmányoztuk, melyek a falu megmaradását, fiatalok betelepítését szolgálták.
- 2018-ban a Pro Lecsó és a Bioszentandrás kezdeményezéseket hasonlítottuk össze, melyek két hasonló, de más módszerekkel működő úton próbálkoznak a szegénységet enyhíteni észak-magyarországi falvakban. E kezdeményezésekről műhelymunkát is szerveztünk.
- 2019-ben A Gyüttment fesztiválok hatása a vidékre költözőkre és a városi gyüttmentekre címmel készítettünk tanulmányt. A kutatás eredményeit bemutattuk az Egy nap – városi ökobandázás című rendezvényen.